Nude of Scandinavia väljer Motillo som ny e-handelspartner

Nude of Scandinavia har sedan starten 2010 erbjudit sina kunder premiumprodukter inom skor och accessoarer. Vi har nu fått förtroendet att bli deras nya e-handelspartner.

Vår Growth Audit identifierar potentialen

Vi inleder vårt arbete med en så kallad Growth Audit, där vi går igenom e-handelsverksamheten utifrån ett flertal olika områden som påverkar tillväxten. Resultatet hjälper oss att identifiera och prioritera vilka åtgärder vi rekommenderar ska genomföras direkt, och vad som kan vänta till senare.

Nude of Scandinavia
Nude of Scandinavia

Litium som plattform för varumärken

Vi kommer även att ta hand om vidareutvecklingen av deras e-handelslösning, som baseras på Litium On-Demand Cloud. Vi är Premium Solution Partner med Litium och utsågs förra året till Partner of The Year

Genom vår kombination av specialistkompetens på Litium kombinerat med strategisk e-handelskompetens från vår eget Growth Team säkerställer vi att alla våra kunder får ut bästa möjliga nytta av sin Litium-lösning. Bland våra kunder finns även varumärken som Uhip och Elodie Details.

Vi tackar för förtroendet och ser fram emot ett riktigt spännande samarbete!

Byta partner utan att byta plattform?

Om ni har Litium eller Optimizely (fd Episerver) som plattform så är det enkelt att byta e-handelspartner, utan att byta ut sajten. Vi har en strukturerad arbetsprocess som möjliggör ett smidigt byte utan avbrott. Kontakta oss så berättar vi mer om hur det går till.

Fler intressanta artiklar

Två olika strategier för vidareutveckling av er e-handel
Två olika strategier för vidareutveckling av er e-handel
I denna artikel går vi igenom två olika strategier för vidareutveckling av en e-handelslösning och vilka för- och nackdelar de innebär.
Läs mer
Star Trading väljer Motillo som ny e-handelspartner
Star Trading väljer Motillo som ny e-handelspartner
Efter att ha utvärderat alternativ under våren så har Star Trading valt Motillo som ny e-handelspartner. Vi kommer nu att utveckla en ny e-handelssajt baserad på Litium Commerce Cloud.
Läs mer
Uppgradera till Litium 8 - det här bör du tänka på
Litium
Uppgradera till Litium 8 - det här bör du tänka på
Står du inför att ta beslut gällande att uppgradera till Litium 8? Motillos teamledare Victor Axelsson och systemarkitekten Niklas Lund ger sina bästa råd i samband med en uppgradering.
Läs mer