Start & Generator väljer Motillo som ny e-handelspartner

Vi är så glada över att få vara med på tåget när Start & Generator väljer att öka satsningen på sin digitala försäljningskanal. Uppdraget består i att utveckla en ny e-handelslösning baserad på Litiums e-handelsplattform, men även att aktivt bidra till företagets tillväxt genom vårt erbjudande Motillo Growth Team.

Start & Generator har en lång historia som specialister inom - just det - startmotorer och generatorer. Deras expertkunskap har gjort dem till ett självklart val för såväl verkstäder, grossister som privatpersoner.

Nu är Start & Generator redo att ta nästa steg och har därför valt Motillo som e-handelspartner och Litium som e-handelsplattform. Lösningen kommer att integreras mot företagets ERP/affärssystem och en anpassad hantering av stora mängder fordonsinformation kommer att tas fram. Att hitta rätt produkt till sitt fordon är centralt och det ställer krav på såväl användarvänlighet som teknisk struktur.

Start & Generator har även valt att ta del av vårt nya erbjudande Motillo Growth Team. Det innebär konkret att vi tar ett utökat ansvar för att den framtagna lösningen nyttjas maximalt, genom att vi analyserar olika marknadsföringskanaler och optimerar den löpande kundbearbetningen. Vi är övertygade om att tillväxt för e-handelsverksamheter kräver ett aktivt arbetssätt och kunskap om e-handelskanalen, och vi är väldigt glada att få inleda detta arbete med Start & Generator.

Fler intressanta artiklar

Två olika strategier för vidareutveckling av er e-handel
Två olika strategier för vidareutveckling av er e-handel
I denna artikel går vi igenom två olika strategier för vidareutveckling av en e-handelslösning och vilka för- och nackdelar de innebär.
Läs mer
Star Trading väljer Motillo som ny e-handelspartner
Star Trading väljer Motillo som ny e-handelspartner
Efter att ha utvärderat alternativ under våren så har Star Trading valt Motillo som ny e-handelspartner. Vi kommer nu att utveckla en ny e-handelssajt baserad på Litium Commerce Cloud.
Läs mer
Uppgradera till Litium 8 - det här bör du tänka på
Litium
Uppgradera till Litium 8 - det här bör du tänka på
Står du inför att ta beslut gällande att uppgradera till Litium 8? Motillos teamledare Victor Axelsson och systemarkitekten Niklas Lund ger sina bästa råd i samband med en uppgradering.
Läs mer